V pátečních Lidových novinách se objevil text s názvem Řekni, kde ty hvozdy jsou. Jedná se o kolektivní dílo tří šumavských senátorů zastupujících strany ČSSD, ODS, KDU-ČSL a obsahem je situace v Národním parku Šumava. Konkrétně se jedná o další příspěvek do populární hry na (ne)záchranu jeho lesů. Zhruba uprostřed článku přichází pokus o novodobou slovníkovou definici lesa, která jako jediná z celého textu stojí za pozornost:
Většina z nás si pod lesem představuje smrkové porosty a pravděpodobně se i s ekology shodneme, že les lesem dělají dospělé stromy s určitým podílem stromů mladších.
Po přečtení této věty se mi už nepodařilo plně se soustředit na zbývající senátorské odstavce. Byl jsem natolik zasažen pravou podstatou lesa, že dodnes netuším, jestli celý článek končí dobře nebo jako obvykle. Přemýšlel jsem, jak autoři došli k této pravdě a až po útrpných minutách bádání jsem prozřel. Klíč k pochopení vzniku celé definice leží přímo v ní a ve stranické příslušnosti autorů. V tu chvíli jsem se stal přímým aktérem vyjednávání o tuto zásadní část textu.
ČSSD: Měli bysme si ujasnit, co je to vlastně ten les. Navrhuji udělat vnitrostranický průzkum a případně vypsat referendum.
ODS: Tím bych se nezdržoval.
KDU-ČSL: Ten průzkum bych úplně nezavrhoval, ale je pravda, že by to bylo zbytečné zdržení.
ČSSD: Tak dobře. Zkusíme ten průzkum alespoň mezi sebou. Co se vám vybaví, když se řekne les? Naší straně se vybaví smrk.
ODS: Mně se vybaví daňová reforma, protože jestli se nám ji nepodaří prosadit, tak jsou naše preference v háji a z háje do lesa už je to jenom kousek.
KDU-ČSL: Houby.
ČSSD: A protože houby rostou převážně pod smrky, navrhuji formulaci, že většina z nás si pod lesem představuje smrkový porost.
ODS: Myslím, že by bylo dobré zahrnout tam i nějaký ten topol.
KDU-ČSL: Ano, na listnaté stromy by se nemělo zapomínat
ČSSD: To už je zbytečné rozpitvávání. Přece, když se řekne, že les je tvořen smrky, stejně každej ví, že tam budou i nějaký listnatý stromy, takže není potřeba to tam ještě zdůrazňovat.
ODS: A nemohlo by se tam alespoň napsat, že je tvořen urostlými smrky?
KDU-ČSL: Lepší by bylo dospělými smrky. Ale nemělo by se zapomínat ani na nedospělý porost, protože rodina to je základ.
ODS: Nevím, jestli by mi na grémiu schválili slova dospělý a rodina v jedné větě.
ČSSD: Musíme tam uvést taky ekologický aspekt.
ODS: Myslel jsem, že to bude článek proti Straně zelených?
ČSSD: Jenom proti Bursíkovi, se zbytkem musíme vycházet dobře.
ODS: Hlavně, když budou hlasovat pro reformu.
KDU-ČSL: Co kdybysme s tím článkem počkali, až jak to dopadne?
ČSSD: Na to už je pozdě.
Takový průběh měl zrod nového slovníkového hesla pro les. Tedy alespoň v mé hlavě. Ve skutečnosti to jistě bylo konstruktivní vyjednávání bez politických tlaků. Však taky jde jeho autorům o dobrou věc. Jenom není tak úplně jasné, čí ta věc je.